Zapalenie mieszka włosowego ? przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszka włosowego to częsta przypadłość dotykająca zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Niniejszy problem, mimo iż nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, związany jest z poczuciem znacznego dyskomfortu, który może utrudniać nam nawet codzienne funkcjonowanie oraz wpływać na nasze ogólne samopoczucie.

Zapalenie mieszka włosowego ? przyczyny

Wśród przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie niniejszego zaburzenia wyróżnia się przede wszystkim proces częstego golenia przy pomocy maszynek jednorazowych lub domowych depilatorów. Wśród innych czynników wpływających na zjawisko zapalenia mieszków włosowych możemy wyróżnić:

  • Używanie starej maszynki jednorazowej;
  • Noszenie zbyt ciasnych ubrań;
  • Obecność bakterii (pałeczek ropy błękitnej) w wodzie;
  • Styczność z bakteriami grzybiczymi (np. drożdżakami);
  • Stosowanie nieodpowiednich, podrażniających skórę kosmetyków;
  • Niewłaściwą depilację przy pomocy plastrów z woskiem

Zapalenie mieszka włosowego ? objawy

Najczęstszym objawem zapalenia mieszka włosowego jest pojawienie się wykwitu skórnego, wypełnionego ropą. Powstałe w wyniku choroby krostki mogą występować obok siebie lub pojedynczo. Często towarzyszy im uczucie swędzenia, a nawet bólu. Miejscami najbardziej narażonymi na występowanie niniejszego zjawiska są miejsca najczęściej poddawane depilacji, czyli:

  • Kobiece nogi, pachy, okolice bikini;
  • Twarz i szyja u mężczyzn

Zapalenie mieszka włosowego – leczenie

Jeżeli doszło do zakażenia mieszka włosowego na tle bakteryjnym, konieczne jest zastosowanie antybiotyków oraz maści miejscowych o działaniu przeciwbakteryjnym. W czasie stosowania leków należy bezwzględnie wstrzymać się od codziennej depilacji. W przypadku nieinfekcyjnego zapalenia mieszka włosowego, stosuje się maści miejscowe oraz zakaz depilacji. Objawy niniejszej choroby znikają zazwyczaj po kilku dniach. W tym czasie należy jednak bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich, w przeciwnym razie może dojść do rozwoju przewlekłej postaci choroby, czyli tak zwanej figówki.

Profilaktyka

W celu uniknięcia niniejszej choroby powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na czystość maszynki, której chcemy użyć. Maszynki jednorazowej nie powinniśmy używać częściej niż 5 razy, a przed każdym zastosowaniem powinniśmy ją wyparzyć lub opłukać substancją dezynfekującą (np. wodą utlenioną). Proces golenia powinien być spokojny, a skóra odpowiednio przygotowana. Po zakończeniu depilacji należy skutecznie nawilżyć skórę i włożyć luźne ubrania przepuszczające powietrze.

Dodaj komentarz