Przyczyny spóźniającego się okresu

Gdy okres się spóźnia kobiety martwią się czy nie zaszły w nieplanowaną ciążę lub nie występuje jakaś poważna choroba. Utracone lub opóźnione miesiączki zdarzają się z wielu powodów innych niż ciąża. Najczęstsze przyczyny mogą się wahać od nierównowagi hormonalnej po poważne schorzenia.

Są też dwa przypadki w życiu kobiety, kiedy to zupełnie normalne, że jej okres jest nieregularny:, kiedy zaczyna się miesiączkowanie i kiedy zaczyna się menopauza.  Większość kobiet, które nie osiągnęły menopauzy, zwykle ma okres, co 28 dni. Jednak zdrowy cykl menstruacyjny może wynosić od 21 do 35 dni.

Jeśli okres nie mieści się w tych zakresach, może to być spowodowane jedną z następujących przyczyn.

Stres

Stres może zaburzyć pracę hormonów, zmienić codzienną rutynę, a nawet wpłynąć na część mózgu odpowiedzialną za regulację okresu. Z biegiem czasu stres może prowadzić do choroby lub nagłego przyrostu lub utraty wagi, z których wszystkie mogą wpływać na cykl miesiączkowy. Jeśli kobieta uważa, że stres może zaburzyć jej okres, może spróbować zastosować techniki relaksacyjne i wprowadzić zmiany w stylu życia. Wykonywanie większej ilości ćwiczeń może pomóc w powrocie na właściwe tory.

Niska waga ciała

Kobiety z zaburzeniami odżywiania, takie jak jadłowstręt psychiczny lub bulimia, mogą doświadczać braku okresu. Ważenie o 10 procent poniżej tego, co jest uważane za normalny zakres dla danego wzrostu, może zmienić sposób funkcjonowania ciała i zatrzymać owulację. Rozpoczęcie leczenia zaburzeń odżywiania i przybieranie na wadze w zdrowy sposób może przywrócić normalny cykl. Kobiety, które biorą udział w ekstremalnych ćwiczeniach, takich jak maratony, mogą również doprowadzić do spóźnienia się okresu.

Otyłość

Podobnie jak niska waga ciała może powodować zmiany hormonalne, tak samo może uczynić to nadwaga. Lekarz zaleci dietę i plan ćwiczeń, jeśli uzna, że otyłość jest czynnikiem sprawczym w opóźnianiu lub nieobecnych miesiączkach.

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników to stan, który powoduje, że organizm wytwarza więcej męskiego hormonu androgenowego. W wyniku tej nierównowagi hormonalnej tworzą się cysty na jajnikach. Może to spowodować nieregularne owulacje lub całkowicie je powstrzymać. Inne hormony, takie jak insulina, mogą również stracić równowagę. Wynika to z insulinooporności, która jest związana z tym zespołem. Leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów. Lekarz może przepisać antykoncepcję lub inne leki, aby pomóc w regulowaniu cyklu.

Kontrola urodzeń

Po włączeniu i wyłączeniu kontroli urodzeń może wystąpić zmiana w cyklu. Pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony estrogenowe i progestagenowe, które zapobiegają uwalnianiu jaj przez jajniki. Może upłynąć nawet sześć miesięcy, zanim cykl stanie się spójny po zatrzymaniu pigułki. Inne rodzaje środków antykoncepcyjnych, które są wszczepiane lub wstrzykiwane, również mogą powodować nieobecność okresu.

Choroby przewlekłe

Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i celiakia, mogą również wpływać na cykl menstruacyjny. Zmiany poziomu cukru we krwi są związane ze zmianami hormonalnymi, więc nawet, jeśli jest to rzadkie, źle kontrolowana cukrzyca może spowodować, że miesiączka będzie nieregularna. Celiakia powoduje stany zapalne, które mogą prowadzić do uszkodzenia jelita cienkiego, co może uniemożliwić organizmowi wchłanianie kluczowych składników odżywczych. Może to powodować późne lub zatrzymane okresy.

Wczesna menopauza

Większość kobiet rozpoczyna menopauzę w wieku od 45 do 55 lat. Kobiety, u których objawy wystąpiły około 40 roku życia lub wcześniej, są uważane za wczesne okresy okołomenopauzalne. Oznacza to, że zapasy jajeczek się kończą, a wynikiem będą wstrzymane okresy i ostatecznie koniec miesiączki.

Problemy z tarczycą

Nadczynność lub niedoczynność tarczycy może również być przyczyną późnych lub zatrzymanych okresów. Tarczyca reguluje metabolizm organizmu, więc może również wpływać na poziom hormonów. Problemy z tarczycą można zwykle leczyć za pomocą leków. Po zakończeniu leczenia okres najprawdopodobniej powróci do normy.

Dodaj komentarz