Kreatyna: co to jest i jak to działa

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów, ponieważ działa. Oto, jak może poprawić treningi i sprawić, że będzie się bardziej muskularnym. Kreatyna może zwiększyć siłę mięśni i pomóc pracować ciężej na siłowni. Jest również bardzo bezpieczna, więc nie ma powodu, aby nie dodawać tego skutecznego suplementu do swojego treningu.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to połączenie trzech różnych aminokwasów: glicyny, argininy i metioniny. To wszystko – nic więcej niż połączenie aminokwasów. Kreatyna nie jest sterydem, jest zupełnie inna i działa w inny sposób. Kreatyna jest również produkowana przez organizm i znajduje się w niektórych wysokobiałkowych produktach spożywczych, takich jak ryby i czerwone mięso. Nie jest to związek syntetyzowany w laboratorium, jest naturalny. Nie jest również stymulantem, chociaż czasami jest łączony ze składnikami stymulującymi, takimi jak kofeina w formach przedtreningowych.

Jak działa kreatyna?

Po wprowadzeniu kreatyny do organizmu (lub po jej wytworzeniu przez organizm) najpierw wiąże się z cząsteczką fosforanu, tworząc fosforan kreatyny. ATP (trójfosforan adenozyny) jest źródłem energii organizmu. Kiedy ciało utlenia węglowodany, białko lub tłuszcz, robi to w celu wytworzenia ATP. ATP jest energią odpowiedzialną za kierowanie niemal każdym procesem ciała. (ATP jest nawet zaangażowany w tworzenie większej ilości ATP.) ATP dostarcza tę energię przez hydrolizę grupy fosforanowej.

Gdy grupa fosforanowa jest hydrolizowana, energia w postaci ciepła jest uwalniana i ta energia jest wykorzystywana do napędzania dowolnego procesu, na przykład skurczu mięśni. Ponieważ jeden fosforan został utracony z ATP, obecnie nazywa się ADP (dwufosforan adenozyny). Teraz posiada się darmowy ADP, jako produkt hydrolizy ATP.

ADP jest praktycznie bezużyteczny w ciele, chyba, że zostanie przekształcony z powrotem w ATP. Teraz w grę wchodzi kreatyna. Kreatyna działa poprzez oddanie swojej grupy fosforanowej do ADP, aby ponownie utworzyć ATP! Pozwalając na powrót ADP do ATP, przez co kreatyna pozwoli trenować ciężej i dłużej.

Co robi kreatyna?

Uzupełnienie kreatyną może pomóc w wytworzeniu większej ilości ATP, dzięki czemu można zwiększyć intensywność treningu, co jest szczególnie korzystne w przypadku ćwiczeń sportowych z udziałem krótkich i szybkich ruchów.

Inną zaletą kreatyny jest to, że sama kreatyna jest źródłem paliwa. W rzeczywistości, pierwszy wybór energii podczas wykonywania czynności beztlenowych (takich jak podnoszenie ciężarów) to magazyny fosforanu kreatyny. Uzupełniając fosforan kreatyny, zwiększa się zapasa, co daje więcej energii do treningów.

Jest jeszcze jedna anaboliczna właściwość, którą trzyma kreatyna, i to jest jej zdolność do uwadniania komórek mięśniowych. Kiedy komórki mięśniowe są nawodnione, dzieje się kilka rzeczy, z których najbardziej znaczący jest wzrost syntezy białek.

Drugim efektem hydratacji mięśni jest wzrost jonów w komórce. Ponieważ komórka trzyma więcej wody, może również pomieścić więcej jonów, ponieważ jony będą podążać za wodą do komórki, aby utrzymać stężenie w tym samym stężeniu. Gdy w komórkach mięśniowych obecnych jest więcej jonów (najważniejszym z nich jest azot), synteza białek mięśniowych jeszcze bardziej się nasila. Dodatkowo, gdy mięśnie mają więcej wody, wyglądają na większe i bardziej napompowane.

Podczas gdy kreatyna jest najbardziej popularna wśród sportowców siłowych, ma szereg innych potencjalnych efektów, takich jak lepsza wydajność mózgu, metabolizm glukozy i gęstość mineralna kości, które sprawiają, że jest to suplement, który może przynieść korzyści każdemu.

Czy kreatyna jest bezpieczna?

Przeprowadzono wiele badań dotyczących kreatyny i ustalono, że jest to bezpieczny suplement do stosowania. Podczas gdy u niektórych osób występują działania niepożądane, takie jak bóle brzucha, jest to zazwyczaj spowodowane zażywaniem zbyt dużej ilości kreatyny lub przyjmowaniem jej na pusty żołądek.

Dodaj komentarz