Przyczyny tworzenia się kaszaka, czyli torbieli łojotokowej

Kaszaki są zwykłymi, nienowotworowymi cystami skóry. Torbiele to nieprawidłowości w ciele, które mogą zawierać ciekły lub półstały materiał.  Kaszaki najczęściej występują na twarzy, szyi lub torsie. Rosną powoli i nie zagrażają życiu, ale mogą stać się niekomfortowe, jeśli nie zostaną usunięte. Lekarze zwykle diagnozują cystę tylko z badaniem fizykalnym i historią medyczną. W niektórych przypadkach torbiel zostanie zbadana dokładniej pod kątem oznak raka.

Przyczyny tworzenia się kaszaka, czyli torbieli łojotokowej

Niedojrzałe cysty tworzą się z gruczołów łojowych. Gruczoł łojowy produkuje olej zwany sebum, który pokrywa włosy i skórę. Torbiele mogą się rozwinąć, jeśli gruczoł lub jego kanał, przejście, z którego olej może opuścić, zostanie uszkodzony lub zablokowany. Zwykle dzieje się tak z powodu urazu danej okolicy. Uraz może być zadrapaniem, raną chirurgiczną lub stanem skóry, takim jak trądzik. Kaszaki rosną powoli, więc uraz może nastąpić miesiącami lub tygodniami, zanim zauważona zostanie torbiel.

Inne przyczyny kaszaków mogą obejmować:

 • Zniekształcony lub zdeformowany kanał
 • Uszkodzenie komórek podczas operacji
 • Schorzenia genetyczne, takie jak zespół Gardnera lub zespół podstawnokomórkowy.

Objawy jakie powoduje kaszak

Małe kaszaki, czyli cysty zazwyczaj nie są bolesne. Duże cysty mogą się wahać od niewygodnych do znacznie bolesnych. Duże cysty na twarzy i szyi mogą powodować ucisk i ból. Ten typ torbieli jest zazwyczaj wypełniony białymi płatkami keratyny, która jest również kluczowym elementem, który tworzy skórę i paznokcie. Większość cyst jest miękka w dotyku.

Obszary na ciele, w których zwykle znajdują się kaszaki, obejmują:

 • Głowa
 • Twarz
 • Szyja
 • Plecy.

Torbiel jest uważana za niezwykłą – i potencjalnie rakowatą – jeśli ma następującą charakterystykę:

 • Średnica większa niż pięć centymetrów
 • Szybki wskaźnik ponownego wystąpienia po usunięciu
 • Objawy zakażenia, takie jak zaczerwienienie, ból lub drenaż ropny.

Diagnoza

Lekarze często diagnozują kaszaka po prostym badaniu fizykalnym. Jeśli kaszak jest niezwykły, lekarz może zamówić dodatkowe testy, aby wykluczyć możliwe nowotwory. Dana osoba może również potrzebować tych testów, jeśli chce się usunąć chirurgicznie torbiel.

Powszechne testy stosowane dla gruczołów łojowych takich jak kaszak obejmują:

 • Skany CT, które pomagają lekarzowi znaleźć najlepszą drogę do zabiegu chirurgicznego i wykrycia nieprawidłowości.
 • Ultradźwięki, które identyfikują zawartość wewnątrz kaszaka  biopsja punkcji, która polega na usunięciu niewielkiej ilości tkanki z kaszaka, która ma być zbadana w laboratorium pod kątem objawów raka.

Leczenie kaszaka

Lekarz może leczyć kaszaka poprzez jego opróżnienie lub chirurgiczne usunięcie. Zwykle cysty są usuwane. Nie, dlatego, że są niebezpieczne, ale raczej ze względów kosmetycznych. Ponieważ większość kaszaków nie jest szkodliwa dla zdrowia, lekarz pozwoli ci wybrać odpowiednią opcję leczenia. Najlepszym zabiegiem jest zapewnienie całkowitego usunięcia poprzez operację. Niektórzy ludzie nie decydują się na operację, ponieważ może to powodować blizny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *