Chrapanie – charakterystyka i zapobieganie

Problem chrapania dotyczy sporej liczby osób. W większości, na całe szczęście, nie jest ono traktowane jako objaw chorobowy, nie stanowi więc realnego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Jednak nie należy lekceważyć momentów, w których osoba chrapiąca doświadcza bezdechów. Są one niebezpieczne, dlatego walkę z chrapaniem powinniśmy rozpocząć najwcześniej jak się da. Skuteczna terapia przyniesie ulgę nie tylko osobie chrapiącej, ale i partnerowi, który każdej nocy stracić może przez to prawie 2 godziny snu. Jakie więc metody stosować? Od czego zacząć walkę z uciążliwym chrapaniem?

Chrapanie – charakterystyka

Chrapanie to po prostu skutek utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Zapadają się tkanki miękkie tylnej części gardła, a gardziel i język zostają wprawione w drgania i pojawia się chrapanie. Dźwięki te mogą mieć różną głośność, jednak szacuje się, że największa jaką można osiągnąć to około 90 decybeli. Całkiem sporo, gdyż dla porównania podobny hałas wytwarza kosiarka elektryczna. Ciężko więc w takiej sytuacji o spokojną i przespaną noc.

Jeśli zjawisko chrapania pojawia się jedynie od czasu do czasu, po upojeniu alkoholowym albo na skutek zmęczenia, to nie stanowi ono powodów do obaw. Martwić należy zacząć się w przypadku powtarzających się bezdechów. Jeśli okaże się, że w ciągu godziny snu taki bezdech dotknie nas więcej niż 10 razy, trzeba podjąć odpowiednie kroki. Może on bowiem prowadzić do niedotlenienia narządów wewnętrznych, które na początku objawiać się będzie uczuciem niewyspania i zmęczenia. W późniejszym etapie brak podjęcia leczenia powodować może problemy z koncentracją, osłabienie libido czy nawet przyczyniać się do występowania zawałów serca.

Domowe sposoby na chrapanie

Najczęstszą przyczyną powtarzającego się zjawiska chrapania jest prowadzenie nieprawidłowego stylu życia. Wprowadzenie kilku zmian powinno przyczynić się do zniwelowania objawów chrapania bez konieczności wizyty u lekarza. Nie są one wymagające, a mogą przynieść natychmiastowe efekty.

Na początek zbadaj pozycję, w jakiej zasypiasz. Problem chrapania w większości dotyczy bowiem osób śpiących na plecach. Pozycja na wznak powoduje, że język opada do tyłu, zwęża się także cieśnia gardła i nosogardła. Ponadto otwarte w tej pozycji usta zwiększają intensywność chrapania. Choć nie da się w pełni kontrolować pozycji, w której śpimy, można zadbać o wygodny materac oraz zasypiać w pozycji na boku lub na brzuchu. Również w nocy, gdy się przebudzimy zwróćmy uwagę na pozycję naszego ciała i korygujmy ją. Oprócz materaca o prawidłowej twardości zadbajmy o poduszkę dopasowaną do naszej głowy. Musi ona dobrze podpierać głowę, ale nie może jej zbyt wysoko unosić. Można wybrać poduszkę z pianki memory, która idealnie dopasowuje się do kształtu naszej głowy.

Przyczyną chrapania nierzadko bywają również wszelkiego rodzaju używki. Alkohol oraz nikotyna zawarta w papierosach tylko potęgują zjawisko chrapania, należy ich więc zwyczajnie unikać. Picie alkoholu przed snem przyczynia się do zwiotczenia mięśni gardła i języka, a nikotyna podrażnia gardło i wywołuje obrzęk śluzówki. Podobny efekt wywołują leki nasenne oraz uspokajające. Jeśli nie możesz z nich całkowicie zrezygnować, spróbuj po prostu ograniczyć ich spożycie.

W związku z faktem, że chrapanie potęguje się w momencie zwężenia śluzówki gardła, osoby z nadwagą częściej będą borykać się z problemem chrapania. Dzieje się tak dlatego, że odkładający się tłuszcz blokuje przepływ powietrza w gardle i utrudnia jego wydobywanie się na zewnątrz, powodując chrapanie. Urozmaić swoją dietę i spróbuj ćwiczyć. Może nie uzyskasz jakiś spektakularnych efektów, ale z pewnością delikatnie zmniejszyć tą dolegliwość.

Infekcje dróg oddechowych oraz kaszel, a także nieprawidłowo przygotowana sypialnia również mogą stać się przyczyną problemu z chrapaniem. Dlatego zanim udasz się do lekarza albo zastosujesz terapię ziołową, sprawdź wszystkie opisane metody. Po więcej informacji możesz sięgnąć również na stronie poświęconej chrapaniu – http://sposobynachrapanie.pl/. Znajdziesz tam nie tylko przyczyny swojej dolegliwości, ale też i masę sposobów na jej wyleczenie.

Zioła i tabletki na chrapanie

Choć chrapanie należy do dolegliwości, których nie da się całkowicie wyleczyć, to istnieją ziołowe sposoby na ich znaczne ograniczenie. Takie preparaty przygotować możemy samemu lub zakupić w formie tabletek i sprayów w aptece lub sklepie zielarskim. Główne znaczenie mają wykorzystane zioła. Najlepiej, gdy sprawdzimy kilka gatunków roślin. Uzyskamy wtedy najbardziej satysfakcjonujące efekty. Należy jednak pamiętać, że aby preparaty przyniosły oczekiwany skutek, trzeba stosować je regularnie. Mamy wtedy szansę pozbyć się problemu z chrapaniem w 99%.

Jakie zioła na chrapanie można ze spokojem stosować? Idealna okaże się mięta, która dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym zredukuje obrzęk śluzówki i usprawni proces przepływu powietrza. Podrażnienia zmniejszy melisa oraz eukaliptus, których dodatkowym działaniem ubocznym będzie korzystny wpływ na układ nerwowy z zapewnieniem spokojnego i regenerującego snu. W usprawnieniu układu oddechowego pomogą również tymianek oraz prawoślaz lekarski.

Dodaj komentarz