Dlaczego warto stosować maltodekstrynę w żywności?

Maltodekstryna jest dodatkiem do żywności, mieszanym z wieloma produktami spożywczymi, jako środek zagęszczający, podobny do sposobu dodawania syropu kukurydzianego i cukrów. Jednakże maltodekstryna nie ma słodkiego smaku. Unikalny chemiczny skład sprawia, że idealnie nadaje się do dodawania do żywności. Osoby z celiakią, które powinny unikać pokarmów zawierających gluten, powinny ograniczyć przyjmowanie pokarmów przygotowanych z użyciem niektórych rodzajów maltodekstryny.

Dlaczego warto stosować maltodekstrynę w żywności?

Zagęszczanie

Maltodekstrynę stosuje się w żywności, aby wytworzyć masę w żywności o płynnej lub żelatynowej teksturze. Po dodaniu do żywności, takiej jak sosy do sałatek lub instant pudding, maltodekstryna pomaga zmniejszyć ich lepkość, przez co stają się gęściejsze. Inne środki spożywcze, które mogą zawierać maltodekstrynę w tym celu obejmują owoce w puszkach, desery, koktajle proteinowe, instant pudding i sosy. Jeśli do zagęszczania tych produktów stosowana jest maltodekstryna, powinna być ona wymieniona na etykiecie wartości odżywczej żywności. Ponieważ maltodekstryna pochodzi z prawdziwego jedzenia, zawiera kalorie – około 4 kalorii na każdy dodany gram.

Krystalizowanie cukru

Maltodekstrynę stosuje się w sztucznych słodzikach. Dzieje się tak, dlatego, że działa on, jako czynnik wiążący, pomagając w tworzeniu krystalicznych cukrów, które następnie umieszczane są w pakietach. Chociaż maltodekstryna nie ma słodkiego smaku, jest sacharydem, co oznacza, że jej właściwości chemiczne są podobne do cukru.

Suszenie żywności

Maltodekstryna jest również stosowana w żywności, aby zamieniać substancje, które są płynne lub oleiste w proszki. Maltodekstryna może mieć działanie wysuszające na żywność, dlatego jest dodawana do takich substancji, jak instant pudding, aby uczynić z niej suchą, krystaliczną substancję, którą można przekształcić w zagęszczoną mieszaninę z dodatkiem cieczy.

Jak to jest zrobione?

Maltodekstryna jest węglowodanem i jest wytwarzana ze skrobi. Może być wykonana z ryżu, ziemniaków lub skrobi kukurydzianej. Aby wytworzyć maltodekstrynę, producenci gotują te produkty. Enzymy uwalniane w procesie gotowania dodatkowo rozkładają maltodekstrynę, ostatecznie pozostawiając biały proszek, który można dodać do żywności. Podczas gdy maltodekstryna jest ogólnie uważana za żywność bezglutenową, może pochodzić z pszenicy lub jęczmienia. Jeśli ktoś spożywa dietę bezglutenową, powinien sprawdzać etykiety żywności, aby upewnić się, że żywność nie zawiera „pszenicznej maltodekstryny” – co oznacza, że żywność zawiera gluten.

Niektóre produkty zawierające maltodekstrynę obejmują:

  • Cukierki
  • Szybkie puddingi
  • Jogurt niskotłuszczowy
  • Napoje sportowe
  • Produkty dla niemowląt
  • Sosy sałatkowe
  • Słodziki
  • Mydła
  • Kosmetyki
  • Proszek do prania.

Innym rodzajem maltodekstryny jest odporna maltodekstryna. W przeciwieństwie do zwykłej maltodekstryny, odporna maltodekstryna jest rodzajem sztucznego rozpuszczalnego błonnika.

Dodaj komentarz