Wszywka alkoholowa – zaszyta tabletka antyalkoholowa Esperal lekiem na trzeźwość

Problem alkoholizmu jest powszechny w naszym społeczeństwie. Szacuje się, że ponad 10% Polaków nadużywa alkoholu. Wpływa na to również powszechne przyzwolenie na spożywanie znacznych ilości alkoholu pod różnymi postaciami. Jednakże od wielu lat zachęca się nadużywających do korzystania z terapii zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Czym jest i jak działa popularny lek na trwanie w trzeźwości, czyli wszywka alkoholowa?

Działanie wszywki alkoholowej na pacjenta

Wszywka alkoholowa jest równie często nazywana Esperalem. To drugie określenie pochodzi od nazwy handlowej leku, który wykorzystywany jest w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Substancją aktywną, która wpływa na skuteczność wszywki w leczeniu uzależnienia, jest disulfiram. Uwolniony do krwiobiegu osoby zaszytej blokuje wytwarzanie w wątrobie enzymu dehydrogenazy aldehydowej. Powoduje to gromadzenie się w organizmie aldehydu octowego, ponieważ w normalnym działaniu, dehydrogenaza aldehydowa rozkłada go do postaci kwasu octowego. Zablokowanie tego procesu skutkuje objawami tzw. kaca już nawet 10 minut od spożycia dowolnej ilości jakiegokolwiek alkoholu. Zatem widać, że działanie tego leku ma postać odstraszającą – skontrowanie wydzielenia dopaminy u uzależnionego, wynikającego ze stanu upojenia, bardzo złym samopoczuciem kilka minut od spożycia. Skutkuje to powstaniem w psychice leczonego awersji.

Ze względu na spotęgowane działanie aldehydu octowego na organizm, pod żadnym pozorem nie można pić alkoholu. Efektem reakcji etanolu z wszywką alkoholową mogą nastąpić zarówno zwykłe objawy kaca np. nudności, wymioty, ból głowy bądź światłowstręt jak i nadwrażliwość na dźwięki jak również poważniejsze np. tachykardia, stany lękowe czy nawet drgawki lub w wyniku przyspieszonego bicia serca – zawał. Dlatego w przypadku zdecydowania się na wszycie leku, bardzo ważna jest nauka panowania nad trzeźwością przez samego pacjenta, gdyż w przeciwnym razie może sprowadzić to nieprzyjemne w skutkach konsekwencje.

Jak wygląda proces umieszczenia wszywki alkoholowej?

Pacjent po zgłoszeniu do ośrodka poddawany jest wielu kompleksowym badaniom jak np. krew, mocz czy EKG, ponieważ cały proces upojenia jest powodowany przez skomplikowane procesy biochemiczne. Dopiero po określeniu stanu organizmu, lekarz może podjąć decyzję o wykorzystaniu wszywki alkoholowej. Chirurg umieszcza tabletkę z disulfiramem poprzez nacięcie skóry, najczęściej pod łopatką lub na pośladku leczonego. Od wszycia leku, jego działanie określa się na od 8 do nawet 12 miesięcy. Leczenie esperalem przy zachowaniu wspomnianych wyżej środków ostrożności jest całkowicie bezpieczne. W połączeniu z terapiami psychologicznymi daje gwarancję zachowania trzeźwości przez pacjenta.

Gdzie można podjąć leczenie esperalem?

Powodzenie leczenia zależy od wyboru przychodni i odpowiedniego nadzoru leczonego. Wszywka alkoholowa we Wrocławiu wykorzystywana jest przez placówkę medyczną Disulmed, specjalizującą się w zabiegach wszywania esperalu oraz późniejszej pomocy psychoterapeutycznej uzależnionemu, oraz jego rodzinie.

 

Dodaj komentarz