Wizyta u lekarza onkologa

Wiele osób dowiadując się, że ma raka wpada w panikę, odczuwa bezradność i utratę kontroli nad swoim życiem. Pacjent zgłaszając się do lekarza onkologa ma wyznaczaną datę wizyty, której termin może być na tyle odległy, aby życie chorego wypełniło się strachem i lękiem przed wielką niewiadomą. Przed pierwszą wizytą u lekarza onkologa pacjenci samodzielnie zbierają informację na temat swojego przypadku i czasami zdobyta wiedza ich przytłacza. Dopiero konsultacja ze specjalistą pomoże wstępnie postawić diagnozę, ale dopiero dalsza diagnostyka pozwoli onkologowi na ostateczne rozpoznanie.

Wizyta u lekarza onkologa

Udając się na wizytę do lekarza onkologa należy zabrać ze sobą całą zgromadzoną dokumentację medyczną, która posłuży do wstępnego rozpoznania problemu medycznego. Ostatnie badania krwi, RTG płuc i narządów, które zaatakował nowotwór, TK, rezonans magnetyczny i inne.

Pierwsza wizyta w poradni onkologicznej wiąże się z wypełnianiem odpowiednich formularzy, w których trzeba przedstawić przebyte choroby i zabiegi operacyjne. Zebrane dane są przydatne do prowadzenia dalszej diagnostyki i postawienia rozpoznania, które będzie podstawą wdrożenia konkretnego leczenia.

W gabinecie lekarskim onkolog rozmawia z pacjentem na temat jego dolegliwości. Przeprowadzane jest badanie fizykalne, po czym pacjent jest kierowany na dalsze badania diagnostyczne. Po zebraniu wszystkich analiz lekarz onkolog przedstawia pacjentowi sposób leczenia, który może wiązać się z chemioterapią, radioterapią, operacją, innym leczeniem farmakologicznym.

Jak wygląda praca lekarza onkologa?

Podstawowym działaniem chirurga onkologa jest leczenie raka, większość lekarzy z tej specjalności kieruje na chemioterapię i nadzoruje jej przebieg. W trakcie leczenia lekarz musi prawidłowo zdiagnozować i ocenić stadium raka, zalecić i wdrożyć plan leczenia oraz monitorować postępy. Aby to zrobić, lekarz onkolog musi korzystać z wielu umiejętności, w tym:

  • Onkolog jest doradcą pacjenta ? wyjaśnia choremu i jego rodzinie, jaką postawił diagnozę, jakie możliwości wyleczenia ma pacjent oraz przedstawia opcje leczenia.
  • Onkolog opiekunem chorego ? nie tylko wdraża konkretną terapię nakierowaną na wyleczenie raka, ale skupia się również na symptomach, jakich doznaje pacjent. W przypadku silnego odczuwania bólu przez chorego lekarz onkolog rozpocznie leczenie przeciwbólowe.
  • Onkolog uczy się całe życie ? lekarz musi być na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia, dlatego bierze udział w badaniach medycznych, aby jak najlepiej zarządzać leczeniem raka.

Dodaj komentarz