Świerzb – powstanie, rodzaje, objawy, leczenie
Świerzb to choroba zakaźna dotykająca ludzi na całym świecie. Powodowana jest poprzez zarażenie się świerzbowcem ludzkim. Najczęściej dotyka ludzi, którzy nie utrzymują prawidłowej higieny osobistej, mają złe warunki w domach i nie posiadają podstawowych medycznych specyfików. Takie sytuacje mają miejsce zwłaszcza podczas przemieszczania się wielu ludzi naraz lub na wojnach. Świerzb objawia się na skórze w postaci wykwitów skórnych i bardzo trudnego do wytrzymania świądu. Wielkość jednego pasożyta może wynosić maksymalnie do 0,4 mm i jest w kolorze białym. Poza skórą człowieka, pojedynczy świerzbowiec umiera po 2-3 dniach.
Powstanie
Przyczyną świerzbu jest świerzbowiec ludzki. Znajduje on miejsce do życia w naskórku człowieka, gdzie drąży kanaliki. To w tych miejscach samice składają swoje jaja. Opis sytuacji może dawać wrażenie że świerzbowiec jest duży, ale w rzeczywistości niemożliwe jest zobaczenie go bez użycia mikroskopu. Ze złożonych jaj wylęgają się następne jednostki pasożyta, jednakże na tę czynność potrzebują one kilka do nawet kilkunastu dni.
Zarażenie się ma miejsce przy bezpośrednim kontakcie z osobą, która już go posiada. Świerzb najlepsze warunki do rozwoju ma w ciepłych miejsca na ciele człowieka, min. wokół pępka, pośladków czy narządów płciowych.
Rodzaje
Świerzb może dotknąć wszystkich ludzi na świecie, ale przecież nie są oni tacy sami. Z tego względu występują różne jego rodzaje, które uwarunkowane są odpornością chorego oraz jego wiekiem. Wśród nich znajduje się świerzb:
- dziecięcy ? dotykający tylko dzieci;
- wieku podeszłego ? dotykający tylko starsze osoby;
- pęcherzowy;
- guzkowy;
- norweski.
Objawy
Świerzb ma bardzo charakterystyczne objawy, które są jednocześnie łatwe do zdiagnozowania. Wymienia się:
- uczucie swędzenia ? gdy ciało ulegnie rozgrzaniu, na przykład po gorącej kąpieli lub spędzeniu czasu pod kocem, uczucie to staje się silniejsze.;
- wysypka ? ma wygląd grudek lub pęcherzyków i występuje na skórze.;
- zmiany skórne ? oprócz wysypki w fałdach i zgięciach skóry, okolicach płciowych kobiet i mężczyzn oraz przy pępku powstają małe strupy i krostki. U dzieci mogą się one pojawić również na dłoniach/stopach, tułowiu i skórze głowy.
Leczenie
W każdym przypadku świerzbu stosuje się płynne/półpłynne leki przeciw świerzbowcom. Przed nałożeniem preparatu należy najpierw odbyć ciepłą kąpiel, co najmniej 10 minut, aby mógł się on lepiej wchłonąć i zaatakować pasożyty. Lek należy zaaplikować na całą skórę oprócz głowy, a zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na zagnieżdżanie się świerzbowca – http://myslowianki.pl/swierzb-przyczyny-objawy-leczenie/.
Najczęściej wybieranym medykamentem jest krem o nazwie permytrycyna. Jego stężenie wynosi 5%. Charakteryzuje się on trzeba zaletami, przez które jest chętnie stosowany. Jest on niezwykle skuteczny w walce ze świerzbem, a do tego skuteczny. Można go również używać od najmłodszych lat ? nawet od 1 miesiąca po narodzinach dziecka.
Alternatywą tego środka, zwłaszcza dla ciężarnych i dzieci jest maść siarkowa. Jej stężenie jest nieco wyższe bo 6-10%.
Stosując terapię, już po 2 dniach można uznać, że chory nie zaraża. Jednakże bardzo ważne jest by w leczeniu brały udział wszystkie osoby, z którymi ma się bliski kontakt. Chociaż nie mają one na razie żadnych objawów, wciąż mogą być nosicielami świerzbowca, a tym samym zarażać innych. Terapia będzie wtedy trwała dłużej i będzie mniej skuteczna.
Świerzb nie poddany żadnemu leczeniu będzie trwać wiele tygodni, a nawet miesięcy. Niemożliwe jest, aby wyleczył się samoistnie. Ponadto nawet jeśli wszystko skończy się sukcesem, na skórze nadal może pojawiać się świąd, ale odpowiedzialna za to jest zwykle reakcja zapalna. W takiej sytuacji pomogą antyhistaminowe leki.
Ponieważ czas życia świerzbowca poza skórą człowieka wynosi do 3 dni, wszystkie rzeczy chorego i te, z którymi miał lub mógł mieć bezpośredni kontakt, muszą być wyprane w temperaturze co najmniej 60’C, a następnie wyprasowane żelazkiem i to bardzo gorącym. Pozostałe rzeczy wystarczy schować w szczelnym worku foliowym na czas 3 dni.
Takie działania powinny skutecznie doprowadzić do wyleczenia świerzbu.