Okulista i najpopularniejsze badania okulistyczne
Okulista to osoba zajmująca się obserwacją, diagnozą oraz leczeniem wad wzorku. Ocenia stan zdrowia i proponuje odpowiednie leczenie narządów wzroku, czyli oczu pacjenta. Podczas pierwszej wizyty okulista przeprowadza wywiad i wypytuje o ogólny stan zdrowia. Ważne jest, aby podać prawdziwe informacje dla okulisty, opowiedzieć o przeszłych operacjach, chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach oraz chorobach oczu występujących w Twojej rodzinie.
Praca okulisty korzyści i wady
Głównymi zaletami pracy jako okulista są:
- duże zarobki oraz ich wzrost proporcjonalnie do zdobywanego doświadczenia
- stały kontakt z ludźmi oraz satysfakcja z niesienia pomocy potrzebującym
- możliwość stałego rozwoju, zdobywania wiedzy i poszerzania umiejętności
- dalszy rozwój naukowy, dzięki pisaniu publikacji naukowych lub przeprowadzania prac badawczych
Wady płynące z zawodu okulisty to między innymi:
- praca zazwyczaj w nieokreślonych godzinach, konieczność studiowania publikacji i podręczników medycznych
- długie i wyczerpujące godziny pracy (często połączenie kilku etatów, praca w szpitalu oraz prowadzenie samodzielnego gabinetu)
- kontakt z klientem ( różni pacjenci i problemy, czasami pojawienie się nieprzyjemnych sytuacji)
Badania okulistyczne
Powszechnymi badaniami okulistycznymi wykonywanymi przez okulistów są:
- badanie ostrości wzroku
- badanie pola widzenia
- badanie refrakcji
- badanie przedniej części oka
- badanie dna oka
- mierzenie ciśnienia oka
Badanie ostrości wzroku
Wykonywane jest przy użyciu tablicy Snellenda, na której umieszczone są rozmaite znaki w różnej wielkości. Pacjent znajdujący się w odpowiedniej odległości od tablicy musi kolejno odczytywać wskazane przez okulistę znaki. Badanie wykonywane jest bez użycia jakichkolwiek szkieł korekcyjnych. Pozwala określić stopień ostrości widzenia pacjenta.
Badanie należy do badań rutynowych, wykonywane jest przy każdej kontroli, jeżeli przewidywane jest pogorszenie się wzroku. Badanie u małych dzieci wygląda podobnie, tylko pokazywane są im przedmioty, zamiast znaków w postaci literek. Badanie pozwala na wykrycie w młodym wieku ewentualnych zaburzeń widzenia.
Badanie pola widzenia
Metoda pozwalająca na zaobserwowanie dużych zmian w polu widzenia pacjenta. W przypadku odnotowania takich zmian, pacjent wysyłany jest na badania dokładniejsze wykorzystujące perymetry i kampimetry.
Badanie refrakcji
Badanie ukazuje zdolność oka do patrzenia na przedmioty z bliska i z daleka. Wykonywane jest przy użyciu refraktometru komputerowego. Refraktometr pokazuje wady wzroku i ich wielkość (krótkowzroczność, astygmatyzm).
Badanie przedniej części oka
Pozwala na wykrycie katarakty, uszkodzeń rogówki, suchego oka, zmian zwyrodnieniowych plamki, odklejanie się siatkówki. Badanie odbywa się w lampie szczelinowej.
Badanie dna oka
Pozwala zdiagnozować choroby oczu obejmujące:
- siatkówkę (odklejanie się siatkówki, choroby plamki ocznej i inne)
- błonę naczyniową (stany zapalne, nowotwory),
- nerwy wzroku i ciałka szklistego (stany zapalne ? jaskra)
Mierzenie ciśnienia oka
Wykonywane jest przy użyciu przyrządu ? tonometru. Przed badaniem oko zostaje znieczulone, następnie gałka oczna jest dotykana tonometrem i badana pod względem obecnego ciśnienia.