Jak stosować podagrycznik?

Podagrycznik w Polsce jest rośliną bardzo pospolitą, rosnącą między innymi w cienistych ogrodach, pod drzewami. Przez wiele lat ale także i dziś, uważano go za chwast, niezwykle trudny do wyplenienia. Ta sytuacja jednak zaczęła powoli się zmieniać na przełomie XIX oraz XX wieku. Wówczas to za sprawą fito terapeuty Johanna Kunzle, zaczęto dostrzegać niezwykłe właściwości tej rośliny. Wykorzystywał on ją między innymi do leczenia żylaków, podagry czy też schorzeń stawów. Właśnie w związku z używaniem jej do leczenia podagry, w Polsce przyjęła się nazwa podagrycznik.

Jak stosować podagrycznik – napary i okłady

Obecnie najczęściej wykorzystuje się ziele podagrycznika, rzadziej jego korzenie. Do kupienia w sklepach jest on w postaci ciętego ziela oraz jako zmielony proszek. Jak można je wykorzystać? Przygotowując proste napary. Jedną łyżkę ziela zalewa się jedną szklanką gorącej wody. Natomiast w przypadku postaci sproszkowanej, jedną łyżeczkę ziela zalewa się jedną szklankę gorącej wody. Takie napary można spożywać po trzy razy dziennie bądź też przygotowywać sobie z nich ciepłe okłady na stawy. Jeśli napar zostanie przestudzony, idealnie nadaje się on także do przemywania cery trądzikowej, podrażnień na skórze, a także i małych ran.

Jednak nie tylko suszone ziele czy też sproszkowana postać, jest wykorzystywana. Można również zbierać świeże pędy rośliny wiosną, z racji jej bardzo pospolitego występowania. Takie pędy mogą być dodawane do sałatek, można je również wrzucać do zup. Jeśli natomiast chodzi o suszone ziele, może być ono wykorzystywane w kuchni także jako przyprawa. Może się on stać również składnikiem soków, które mają działanie odkwaszające organizm.

Jakie cenne substancje można znaleźć w podagryczniku?

Wiedzą jak stosować podagrycznik, warto również dowiedzieć się więcej o jego zawartości, o składnikach się w nim znajdujących. Możemy w nim znaleźć między innymi cenne żywice. Ponadto również dość duże ilości witaminy C oraz prowitaminy A. Podagrycznik jest również bogaty w takie minerały jak: potas, magnez, żelazo, mangan, miedź oraz wapń. Zawiera także olejki eteryczne w tym głównie limonen, o właściwościach bakteriobójczych oraz felandren, który działa grzybobójczo. Ponadto podagrycznik ma także flawonoidy, które są przeciwutleniaczami oraz saponiny – mające właściwości wykrztuśne oraz moczopędne.

W jakich przypadłościach może pomóc podagrycznik?

Jak stosować podagrycznik, w przypadku jakich chorób? Między innymi gdy dotykają nas choroby reumatyczne i dna moczanowa, zwana inaczej podagrą. Dzięki współczesnym badaniom wiadome jest, że podagrycznik ma bardzo silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwreumatyczne. Podagra czy też różnego rodzaju choroby o podłożu reumatycznym są spowodowane tym, że sole kwasu moczowego odkładają się w tkankach. Podagrycznik bowiem sprawia, że sole te są bardzo szybko usuwane z organizmu. Poprawia on także działanie mechanizmów przemiany materii.

Podagrycznik – https://www.ekoherba.pl/sklep/ziola/podagrycznik-ziele-suszone-podagra/ pomaga również radzić sobie z chorobami układu pokarmowego. Warto stosować go między innymi wtedy, gdy mamy problemy z zaburzeniami pracy jelit, czemu towarzyszyć mogą biegunka czy też zaparcia. Poza tym stosowanie podagrycznik znacznie przyspiesza trawienie więc jest on polecany wszystkim osobom, które chcą zgubić kilka zbędnych kilogramów.

W przypadku chorób układu moczowego, bardzo dobrze wpływa on na poprawę stanu zdrowia w przypadku kamicy nerkowej. Poza tym warto stosować go również przy zmaganiu się z chorobami pęcherza moczowego.

Przy pomocy podagrycznika możemy także oczyszczać nasz organizm. Ma on bowiem właściwości oczyszczające oraz odtruwające. Jest zatem środkiem bardzo dobrze wspomagającym wątrobę. Ma właściwości moczopędne i przyspieszające trawienie, dlatego też świetnie sprawdza się podczas różnego rodzaju kuracji oczyszczających.

Choć przez lata podagrycznik był powszechnie uważany za chwast, obecnie dzięki licznym badaniom udało się odkryć jego bardzo bogaty skład oraz działanie na organizm człowieka. Ta pospolita roślina może bardzo pozytywnie wpływać na stan zdrowia i być wykorzystywana na wielorakie sposoby.

Czytaj także: https://pieknojestwtobie.com/podagrycznik-pospolity-wlasciwosci-jadalnego-chwastu/

Dodaj komentarz