Jak rozpoznać gradówkę?

Gradówka to zmiana skórna (guzek) pojawiająca się zwykle na powiece oka. Swoim wyglądem może przypomina jęczmień, powszechne zaburzenie powstające na skutek zatkania się gruczołów we wnętrzu powiek.

W poniższym artykule odpowiemy Ci na najważniejsze pytania związane z powyższą chorobą. Wyjaśnimy, czym jest gradówka, jak się ją rozpoznaje i jak leczy.

Czym jest gradówka?

Gradówka to choroba charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym w obrębie gruczołów tarczkowych (gruczołów łojowych) znajdujących się we wnętrzu powieki oka. Niniejsza zmiana może pojawić się na skórze powieki z dnia na dzień, a poprzedzać ją może delikatne swędzenie w niniejszej okolicy. Gradówka to widoczne zgrubienie, swoim wyglądem przypominające powszechne zaburzenie, jakim jest jęczmień.

Z występowaniem gradówki nie są związane żadne poważne dolegliwości. Niemniej jednak, delikatne swędzenie i zgrubienie na oku powodują znaczny dyskomfort i skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pojawienie się niniejszej zmiany wymaga często konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą, który wskaże dalsze postępowanie.

Jak rozpoznać gradówkę?

Wśród najpowszechniejszych objawów związanych z występowaniem niniejszej choroby możemy wyróżnić:

 • pojawienie się wyraźnego zgrubienia na dolnej lub górnej powiece oka;
 • wystąpienie znacznego zaczerwienienia i obrzęku skóry w obrębie występującej na powiece zmiany;
 • dokuczliwe podrażnienie i zaczerwienienie gałki ocznej;
 • delikatne swędzenie skóry powiek oraz oka;
 • wrażenie nadmiaru i przesuwalności skóry znajdującej się na powiece dotkniętej zmianą.

Jakie są przyczyny niniejszej choroby?

Gradówka powstaje na skutek zatkania się gruczołów łojotokowych znajdujących się we wnętrzu powieki oka. W wyniku nagromadzenia się substancji (łoju) dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego, który skutkuje wystąpieniem guzka ropnego (gradówki). Do powstania niniejszego procesu mogą przyczynić się takie czynniki jak:

 • zakażenie bakteryjne (np. gronkowcem);
 • choroba związana z nadczynnością gruczołów tarczkowych;
 • często nawracający jęczmień zewnętrzny;
 • łojotokowe zapalenia skóry;
 • trądzik różowaty;
 • wada wzroku i nieodpowiednie stosowanie soczewek.

Jak leczyć gradówkę?

Po dostrzeżeniu u siebie powyższych objawów należy udać się na konsultacje do lekarza pierwszego kontaktu, lub okulisty, który najczęściej zaleca swoim pacjentom stosowanie specjalnych okładów mających na celu zmniejszenie obrzęku i zniesienie gradówki. W większości przypadków gradówka ustępuje jednak samoistnie po upływie około 7-14 dni od wystąpienia pierwszych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *