Dlaczego warto jeść nasiona chia

Nasiona chia znane są ludziom od wieków. A przynajmniej osobom mieszkającym w krajach Ameryki Łacińskiej. To właśnie tam naturalnie rośnie szałwia hiszpańska, z której pochodzą te niewielkich rozmiarów nasionka. W ciągu kilku ostatnich lat zyskały one sobie spore grono zwolenników na całym świecie. Pojawiają się także kolejne analizy naukowe, potwierdzające korzystny wpływ nasion chia między innymi na:

  • zdrowie organizmu,
  • wzmocnienie mózgu oraz ludzkiej psychiki,
  • skuteczne odchudzanie,
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne.

W imię zdrowia fizycznego

Uprawnianie aktywności fizycznej jest obecnie bardzo modne. Ćwiczą już nie tylko zawodowcy, ale również amatorzy. Aby wysiłek fizyczny przynosił jak najlepsze rezultaty, trzeba jednak wspomóc organizm prawidłowo zbilansowaną dietą. Nasiona chia mogą tu bardzo pomóc. Dostarczają bowiem wielu składników mineralnych, często traconych podczas aktywności fizycznej. Z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów wspierają także organizm w regeneracji pomiędzy treningami. Dostarczają także białka, potrzebnego szczególnie ludziom uprawiającym sport oraz wegetarianom.

Mocniejsze ciało, ale również i psychika

Kolejnym argumentem za regularnym sięganiem po nasiona chia jest ochrona mózgu przed procesami degeneracyjnymi. W miarę upływu lat postępują one coraz szybciej, czego częstym przejawem jest demencja i inne schorzenia związane z zanikaniem połączeń nerwowych. Oczywiście same nasiona szałwii hiszpańskiej nie ochronią człowieka przed takimi problemami. Jednak w połączeniu z regularnie podejmowaną aktywnością fizyczną wpisują się w skuteczną profilaktykę. Obejmuje ona zresztą nie tylko choroby wieku starczego, ale także chociażby depresję. To właśnie ta ostatnia zbiera coraz większe żniwo także wśród bardzo młodych ludzi. Wstępne analizy pozwalają jednak przypuszczać, że takie składniki, jak omawiane tu nasiona, mogą bardzo pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji mózgu i psychiki ludzkiej. Co za tym idzie, odleglejsze staje się również widmo depresji.

Pomoc w ochudzaniu

Wysoka zawartość błonnika i białka, przy jednoczesnym minimalnym udziale węglowodanów, sprawiają że nasiona chia mogą być cennym sojusznikiem w odchudzaniu. Zmniejszają apetyt, potęgują uczucie sytości, a przede wszystkim sprzyjają przyspieszeniu tempa przemian metabolicznych. Odchudzanie wydaje się modą, trendem XXI wieku. Jest to jednak istotny proces, pozwalający ograniczyć rozwój chorób cywilizacyjnych. Zaliczają się do nich cukrzyka, otyłość czy nowotwory. Wspomniane antyoksydanty wspierają organizm w utrzymaniu wewnętrznej równowagi, co za tym idzie podnosząc jego odporność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *