Diagnostyka i rozpoznawanie zapalenia wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęstszą przyczyną tzw. ostrego brzucha. Jeśli nie jest właściwie leczone może być chorobą bardzo groźną. Zapalenie wyrostka może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku (wiek 80% chorych waha się między 5 a 35 rokiem życia  rzadko zdarza się u niemowląt i małych dzieci). Zapalenie wyrostka robaczkowego zawsze występuje w formie ostrej ? nie istnieje coś takiego, jak zapalenie przewlekłe, które kwalifikowałoby się do długotrwałego leczenia. W przypadku rozpoznania choroby, lekarz niezwłocznie kieruje pacjenta z tzw. wskazaniem pilnym na zabieg chirurgicznego usunięcia wyrostka robaczkowego, czyli tzw. appendektomię.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego to:

  • ból kolkowy w okolicy pępka lub nadbrzusza promieniujący do prawego dołu biodrowego i następnie umiejscawiający się w prawym podbrzuszu;
  • utrata łaknienia;
  • nudności;
  • zaburzenia w oddawaniu stolca;
  • wymioty;
  • przyśpieszenie tętna;
  • podwyższenie temperatury ciała do 38?39 stopni;

Problemy z prawidłowym zdiagnozowaniem zapalenia wyrostka robaczkowego wiążą się w głównej mierze z umiejscowieniem narządu. Jego objawy mogą bowiem wskazywać na inne dolegliwości związane z przewodem pokarmowym np. problemy trawienne, zatrucie pokarmowe, bóle dwunastnicy, itp. Na szczęście w ponad 70% przypadków objawy związane z zapaleniem wyrostka robaczkowego przebiegają typowo i dają lekarzowi natychmiastową możliwość postawienia trafnej diagnozy.

W badaniu przedmiotowym lekarz już dotykiem stwierdza bolesność w tzw. punkcie McBurneya, położonym w połowie linii łączącej przedni górny kolec kości biodrowej z pępkiem. Wyczuwa też sztywność w prawym podbrzuszu. W przypadku uciskania prawej części podbrzusza, dolegliwości nasilają się, podobnie jak podczas zwolnienia ucisku (tzw. objaw Blumberga). Ból w prawej części podbrzusza wzmaga się również w momencie uciskania jego lewej strony ? jest to tzw. objaw Rovsinga. Innym objawem może być ból wywołany prostowaniem kończyny w stawie biodrowym (objaw Jaworskiego). W przypadku badań laboratoryjnych liczba białych krwinek prawie zawsze przekracza 12 000 w mm3, hematokryt może być lekko podwyższony, a u 20 % pacjentów może wystąpić białkomocz. Badania radiologiczne takie jak zdjęcie jamy brzusznej może wykazać nieprawidłowości takie jak uwidocznienie owalnego, zwapniałego kamienia znajdującego się w wyrostku, rozdęty oraz wypełniony gazem z widocznym poziomem płynu wyrostek i skrzywienie boczne kręgosłupa w następstwie skurczu mięśnia biodrowo ?lędźwiowego po stronie prawej. Wykonywana jest również ultrasonografia lub tomografia komputerowa, która pozwala na ustalenie zakresu i lokalizacji stanu zapalnego poza wyrostkiem robaczkowym oraz na odpowiednie zaplanowanie leczenia operacyjnego.

W rozpoznaniu różnicowym w trakcie diagnostyki należy wykluczyć choroby dróg moczowych takie jak kamica, zapalenie odmiedniczkowe nerek, zapalenie pęcherza moczowego.  Wyeliminować  należy również schorzenia ginekologiczne takie jak zapalenie przydatków, skręcona torbiel jajników, USG wyklucza inne przyczyny bólu takie jak ciąża pozamaciczna. Wykluczyć należy również  choroby przewodu pokarmowego – nieżyt żołądka i jelit, choroba Leśniowskiego- Crohna, ostre zapalenie uchyłka Meckela, półpasiec, przedziurawienie wrzodu dwunastnicy.

Dodaj komentarz