Badania kontrolne na serce ? warto robić je regularnie!

Zdrowie na długie lata zapewnia prawidłowa praca serca i układu krwionośnego. Aby w porę wykryć ewentualne nieprawidłowości, warto regularnie wykonywać badania serca. Jakie z nich są zalecane przez kardiologów?

Serce jest ważnym organem ciała człowieka, które odpowiada za doprowadzanie krwi do każdego zakamarka organizmu. Jeśli pracuje bez zarzutu, pozwala na cieszenie się wigorem na długie lata.

Problemy z sercem mogą zacząć się jednak już w młodym wieku ? często po 40. orku życia. Właśnie od tego wieku zaleca się systematyczne uczestnictwo w badaniach, które pozwalają na ocenę kondycji serca. Jakie badania kontrolne są wówczas rekomendowane?

Badanie ciśnienia krwi

To podstawowe badanie pozwalające na określenie ciśnienia tętniczego krwi, a także tętna. Nieprawidłowe wskazania, czyli nadciśnienie, niedociśnienie, nadmierne tętno mogą być podstawą do wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Badanie ciśnienia krwi można wykonać w każdej przychodni. W sprzedaży znajdują się również ciśnieniomierze przeznaczone do użytku domowego.

Lipidogram

To badanie krwi, które ma na celu oznaczenie poziomu lipidów ? tłuszczów znajdujących się w krwi. Określa się wtedy następujące parametry:

  • cholesterol całkowity
  • cholesterol HDL
  • cholesterol LDL
  • triglicerydy

W przypadku podwyższenia poziomu lipidów zwiększa się ryzyko chorób serca, w tym miażdżycy. Zmniejszenie ilości lipidów we krwi jest możliwe dzięki odpowiedniej diecie.

Stężenie glukozy we krwi

To badanie kojarzone z diagnostyką cukrzycy, ale warto wskazać, że może być również stosowane przy diagnostyce chorób serca.

Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi sprzyja wystąpieniu choroby niedokrwiennej serca ? choroby wieńcowej.

Gdzie wykonać badania kontrolne na serce?

Te trzy proste badania pozwalają na szybką i skuteczną ocenę pracy serca, a także układu krwionośnego. Osoby, które posiadają powszechne ubezpieczenie zdrowotne, mogą wykonać je w ramach NFZ w swojej przychodni.

Swoje usługi w tym zakresie oferują również prywatne placówki medyczne, z których usług można skorzystać bez kolejek.

Bezpłatne badania na serce w największych miastach w Polsce oferuje sieć przychodni Synexus.

Dodaj komentarz