5 dowodów na to, że masz niedobór żelaza
Choć na co dzień nie zwracamy uwagi na to, jakie składniki mineralne znajdują się w diecie, to istnieje jeden bardzo ważny składnik mineralny, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Mowa tu o żelazie, które uczestniczy w licznych procesach metabolicznych naszego organizmu oraz jest warunkiem prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz immunologicznego [1].
Niedobór żelaza choroby układu sercowo-naczyniowego
Jak się okazuje niedobór żelaza to najczęściej definiowany żywieniowy problem na świecie ? dotyczy aż jednej trzeciej całej populacji [3]. Najczęściej kojarzymy ten problem z niedokrwistością, ale niedobór żelaza może być przyczyną wielu innych schorzeń ? najczęściej ze strony układu sercowo-naczyniowego [3].
Niedobór żelaza a objawy neurologiczne
O niedoborze żelaza mogą świadczyć sygnały wysyłane ze strony układu neurologicznego, które są wynikiem niedotlenienia mózgu. Mogą pojawić się zmiany psychiczne i emocjonalne, a także senność, rozdrażnienie, pogorszenie nastroju czy szumy w uszach. O niedoborze żelaza może świadczyć apatia, ogólne osłabienie, utrata energii, obniżona koncentracja i sprawność zapamiętywania [4].
Brak żelaza a tycie
W przypadku niedoboru żelaza może pojawić się łaknienie spaczone ? wówczas możemy mieć chęć na jedzenie bardzo nietypowych rzeczy, na przykład ziemi, krochmalu, tynku czy kredy [1, 2, 4]. W czasie, gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości żelaza można mieć trudności z kontrolowaniem tego, co się spożywa i w jakich ilościach. To może prowadzić do zaburzeń odżywiania i przekładać się na zwiększenie masy ciała.
Niedobór żelaza a zespół niespokojnych nóg
Zespół niespokojnych nóg to przypadłość, na którą skarży się coraz więcej dorosłych osób. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się między innymi osoby z niedokrwistością wywołaną niedoborem żelaza [5].
Niedobór żelaza – objawy skórne
W przypadku, gdy w naszym organizmie spada poziom żelaza, mogą pojawić się objawy skórne, takie jak bladość skóry, pęknięcia w knocikach ust, sińce pod oczami. Skóra staje się szorstka oraz sucha. Włosy i paznokcie stają się osłabione i mają tendencję do łamania się. Analizując zależność braku żelaza i kondycji włosów można dostrzec pogorszenie się ich stanu ? włosy są bardziej matowe, przedwcześnie siwieją, a końcówki rozdwajają się [1, 2, 4].
Problemy z niedoborem żelaza mogą być przyczyną wielu poważnych chorób. Warto więc dodać do swojej diety produkty bogate w ten pierwiastek, więc na przykład czerwone mięso, warzywa i owoce.
Więcej na temat zdrowego żywienia przeczytasz na adamed.expert.
Przypisy:
- Kuthan R, Bonek Z. Zapobieganie i leczenie niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza. Farmakoterapia. 2014;24(5):30-34.
- Kuraz M, Zielińska-Pisklak M, Szeleszczuk Ł. Żelazo i cynk ? główne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Farmakoterapia. 2015;25(5):6-13.
- Kasztura M, Stugiewicz M, Kobak K. et al. Żelazne serce ? co wiemy, a czego nie wiemy. Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych. 2014;63(3):387-393.
- Anemia, niedobór żelaza. https://www.nhs.uk/translationpolish/Documents/Anaemia_iron%20deficiency_Polish_FINAL.pdf Dostęp: 13.03.2018
- Wichniak A. Zespół niespokojnych nóg. https://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/71278,zespol-niespokojnych-nog Dostęp: 13.03.2018