Depilacja laserowa ? czy warto wykonać ten zabieg?

Depilacja laserowa jest odpowiedzią na marzenie kobiet, które starają się dbać o swój wygląd jest posiadanie gładkiej skóry bez większego wysiłku. Patrząc wstecz było to nieosiągalne, jednak w dobie XXI wieku wraz z rozwojem technologii zyskaliśmy także nowe rozwiązania kosmetyczne. Co zatem usunie włoski i da nam długotrwały efekt? Mowa oczywiście o depilacji laserowej.

Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na trwałym usuwaniu owłosienia poprzez działanie lasera. Ciepło wytwarzane podczas depilacji działa niszcząco na cebulki włosa, dzięki czemu zahamowany zostaje proces jego wzrostu.

Decydując się na zabieg trzeba pamiętać, że należy wykonać jego kilka serii. Dzieję się tak, ponieważ włosy rosną w różnym tempie.Podczas gdy oddziałujemy na nie za pomocą lasera część mieszków włosowych jest uśpiona, czego konsekwencją jest niewielka ilość zawartej w nich melaniny i brak możliwości ich zniszczenia.


Warto również zastanowić się nad wyborem profesjonalnej placówki, gdzie wykonamy depilację laserową ? musimy mieć pewność, że sprzęt jest sprawny, a osoba która się nim posługuje robi to profesjonalnie.

Czy depilacja laserowa boli?

Depilacja laserowa nie jest zabiegiem bolesnym, jednak odczuwanie bólu jest uzależnione od indywidualnego progu wytrzymałości. W zależności od niego pacjent może nie odczuwać działanie lasera, może odczuwać dyskomfort lub lekkie szczypanie czy pieczenie. Kobiety w okolicach intymnych mogą odczuwać ból, zwłaszcza jeśli zabieg wykonywany jest przed miesiączką ? próg bólu może być wtedy niższy niż zwykle.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania uniemożliwiające wykonanie zabiegu

Przeciwwskazania do depilacji laserowej są prawie jednoznaczne do przeciwwskazań zabiegów laserowych ogólnie. W niektórych przypadkach wykonanie depilacji laserowej nie jest wskazane.

Do czynników dyskwalifikujących należą:

 • ciąża,

 • karmienie piersią,

 • niezaleczone infekcje skóry (infekcyjne, bakteryjne, grzybicze),

 • choroby pęcherzowe skóry,

 • świeża opalenizna,

 • podrażnienie skóry,

 • doustna kuracja retinoidami

 • skłonność do przebarwień i bliznowców,

 • bielactwo,

 • łuszczyca.

Prawie każda placówka oferująca zabiegi depilacji laserowej wykonuje konsultacje (często bezpłatnie), na których kwalifikuje się pacjentów do zabiegu ? wtedy należy pamiętać, aby podać kosmetologowi wszelkie informacje na temat przebytych chorób oraz przyjmowanych leków.

Czy istnieją inne wskazania do zabiegu oprócz względów estetycznych?

Zabieg depilacji laserowej może wpłynąć pozytywnie na naszą samoocenę i zwiększenie atrakcyjności, w przypadku gdy zdecydujemy się na niego ze względów estetycznych.

Istnieją jednak przypadki, w których zabieg ten jest zalecony przez lekarza ze względów medycznych.

Jest to m.in:

 • zapalenie mieszków włosowych,

 • wrastające włoski po depilacji innymi metodami,

 • zalecenia od lekarzy, np. dermatolog, proktolog.

Czy każde miejsce ciała może zostać poddane depilacji laserowej?

Czy każde miejsce może zostać poddane depilacji ? to zależy. W ofertach gabinetów kosmetycznych oferujących tego typu zabiegi z pewnością wyczytamy, które miejsca mogą zostać mu poddane. Laser jest na tyle bezpieczny, że można go wykonywać praktycznie na całym ciele. Wyklucza się jedynie wykonywanie intymnej depilacji laserowej u mężczyzn.

Trzeba pamietać, że zabiegu nie można wykonać na bliznach i zmienionych chorobowo miejscach.

Czy do zabiegu należy się odpowiednio przygotować?

Istnieją czynności i wytyczne, które muszą zostać spełnione przed wykonaniem zabiegu,

 • Pierwszą rzeczą jest zgolenie włosków z wybranej okolicy, dzień przed zabiegiem .

 • Ponadto należy doprowadzić skórę do odpowiedniego stanu, nie może być podrażniona ani przesuszona. Trzeba dostarczyć jej odpowiedniego nawilżenia przynajmniej jeden dzień przed zabiegiem.

 • Przygotowania do zabiegu trzeba zaplanować z dużym wyprzedzeniem gdyż już cztery tygodnie przed jego terminem nie wolno wyrywać włosków. W tym czasie zabronione jest używanie pęsety, depilatora oraz wosku.

 • Również w tym samym okresie, w miejscu planowanego zabiegu, nie wolno używać kremów z kwasami owocowymi, witaminą A i C.

 • Tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować leków fototoksycznych i fotoalergicznych. Ponadto nie należy pić ziół o takim działaniu (nagietek, dziurawiec).

Pielęgnacja po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu nie należy przestać dbać o skórę. Aby efekt był zadowalający a nasze ciało zachwycało pięknym i gładkim wyglądem należy stosować się do podanych poniżej wskazówek.

Przy wystąpieniu podrażnienia skóry używać delikatnych środków myjących oraz kremów łagodzących. W miejscu depilacji nie należy używać perfum, dezodorantów ani antyperspirantów. Miejsc tych ponadto nie wolno pocierać – jedynie delikatnie osuszać. Przez 4 tygodnie nie należy opalać się. Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem UV. Należy unikać wizyt na basenie i saunie.

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu?

Efekty depilacji laserowej są zależne od użytego urządzenia, którym wykonano serię zabiegów. Przykładem jest laser do depilacji Vectus, po serii 6-8 zabiegów można spodziewać się usunięcia ok. 95% włosków.

Laser Vectus wyposażono w inteligentny czytnik melaniny Skintel. Głowica urządzenia, po przyłożeniu do skóry, czyta poziom barwnika i automatycznie dostosowuje moc lasera. Dzięki temu zabieg jest jeszcze bardziej skuteczny. Podczas serii zabiegów usuwamy co najmniej 95% włosków. Pozostałe 5% włosków to te, które nie znajdowały się w fazie wzrostu. Po około roku mogą się pojawić. W takim wypadku wykonujemy jeden zabieg ?przypominający?. ? mówi Julia Krajewska, kosmetolog Clinica Cosmetoligica

Wady i zalety depilacji laserowej

Depilacja laserowa pomaga usunąć owłosienie z dużej powierzchni ciała już w kilkanaście minut, daje długotrwałe efekty i co najważniejsze, jest całkowicie bezpieczna. Efekty, które zobaczymy mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz podwyższyć samoocenę. Poddanie się serii zabiegów pomaga zaoszczędzić czas, który tracimy na codzienną depilację oraz utrzymać wyższy poziom higieny miejsc intymnych.

Istnieją niepożądane efekty, których możemy spodziewać się tuż po zabiegu. Są to m.in delikatne zaczerwienienie i obrzęk, który może utrzymywać się do trzech dni po zabiegu. Aspekty, które potraktować też możemy jako minusy to konieczność wykonania kilku serii zabiegu oraz cena, która uzależniona jest od miejsca, w którym mu się poddajemy.

Jedno jest pewne nie należy oszczędzać na specjaliście, który się nami zajmuje, chcąc aby przeprowadzony zabieg był jak najwyższej jakości.

Biorąc po uwagę wady zauważyć można, że komfort i swoboda jaką uzyskamy dzięki niej znacznie przeważa. Gdy przeliczymy kwotę wydawaną na środki do depilacji oraz pielęgnacji skóry poddawanej domowym zabiegom, koszt depilacji laserowej przestanie wydawać się wygórowany.

W podjęciu decyzji o przystąpieniu do zabiegu pomóc mogą opinie doświadczonych specjalistów.

Oto jedna z nich.

Depilacja laserowa to świetne rozwiązanie. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim wygoda. Po zakończeniu terapii możemy zapomnieć o włoskach i związanych z nimi problemach. Warto pamiętać, że depilacja laserowa to też rozwiązanie kłopotów z wrastającymi włoskami, zapaleniem mieszków włosowych oraz nadmiernym owłosieniem. ? mówi Karolina Raszeja, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.

Musicie Państwo sami rozważyć za i przeciw. Najlepiej będzie jeśli o radę poprosicie znajomych, którzy już poddawali się depilacji laserowej lub udacie się wprost do specjalisty, który najlepiej przedstawi wam korzyści zabiegu.

Dodaj komentarz