Czy warto stosować białkowe suplementy na masę?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele suplementów tworzonych specjalnie z myślą o sportowcach. Wśród nich znajdują się także odżywki dostarczające dużych ilości białka. Czy warto je stosować i jakich rezultatów można się spodziewać?

Białkowe suplementy na masę można znaleźć praktycznie w każdym sklepie z odżywkami dla sportowców. Są one oczywiście przydatne przede wszystkim dla osób, które uprawiają sporty siłowe i w związku z tym mają znacznie zwiększone zapotrzebowanie na białko.

Skład suplementów na masę

Takie preparaty zawierają oczywiście bardzo duże ilości dobrze przyswajalnego białka. W ich skład wchodzi między innymi BCAA, czyli trzy najważniejsze aminokwasy, których nie może wytwarzać nasz organizm. Aminokwasy egzogenne muszą być dostarczane wraz z dietą. W czasie dużego wysiłku fizycznego wzrasta zapotrzebowanie na te substancje i w takim przypadku suplementacja często okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo odżywki i suplementy mogą być także uzupełniane o takie składniki jak witaminy i minerały lub kreatyna.

Efekty stosowania

Jakie rezultaty dają białkowe suplementy na masę? Systematyczne stosowanie takich suplementów to:

  • szybszy przyrost masy mięśniowej,
  • mniejsze zmęczenie w czasie treningów,
  • szybsza regeneracja,
  • wspomaganie anabolizmu,
  • wspomaganie procesów przemiany materii,
  • zapobieganie niedoborom składników pokarmowych.

Oczywiście trzeba pamiętać, że takie efekty można osiągnąć jedynie, jeśli połączy się przyjmowanie suplementów z systematycznymi, intensywnymi treningami, a także prawidłową dietą. Nawet najlepsze preparaty nie dadzą rezultatów, jeśli nie zostaną połączone z wysiłkiem fizycznym, a także dobrze ułożonym jadłospisem. Na pewno warto także wybierać produkty wysokiej jakości, które będą charakteryzować się dobrą przyswajalnością.

Czy warto używać białkowych suplementów na masę?

Warto pamiętać, że tego typu preparaty są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które bardzo intensywnie ćwiczą. Niektóre z takich suplementów tworzy się z myślą o profesjonalnych sportowcach, którzy stosują ciężkie treningi. W przypadku osób uprawiających sport rekreacyjnie, zazwyczaj wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych.

Efekty stosowania suplementów na masę są widoczne przy dużym wysiłku, kiedy zapotrzebowanie organizmu na białko znacznie rośnie. Wtedy rzeczywiście suplementacja może być przydatna, ponieważ będzie zatrzymywać katabolizm i wspomagać budowanie tkanki mięśniowej. W takiej sytuacji dobre odżywki mogą rzeczywiście dać bardzo widoczne i odczuwalne rezultaty. Nie tylko pomogą zwiększyć masę, ale także ułatwią treningi i sprawią, że organizm będzie lepiej znosił wysiłek oraz dużo szybciej regenerował się.

Dodaj komentarz