Kiedy warto spożywać ostropest plamisty?

Nasiona ostropestu plamistego są obecnie niezwykle cenionym produktem. Można spożywać je nie tylko w przypadku już występujących schorzeń wątroby, ale także profilaktycznie. Jakie produkty uzyskuje się z ostropestu plamistego i kiedy warto je stosować?

Właściwości ostropestu plamistego

Ostropest plamisty wykazuje wiele cennych właściwości. Jedne z najbardziej znanych to:

  • ochrona i regeneracja komórek wątroby
  • obniżanie poziomu cukru
  • pomoc w przypadku zmian skórnych, w tym oparzeń
  • wspomaganie detoksykacji organizmu
  • uzupełnianie niedoborów niektórych witamin z grupy B

Najczęściej spotykanym produktem pochodzącym z ostropestu plamistego są jego nasiona. Można je spotkać w całości lub już zmielone. Jeśli dana osoba chce skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw spożywania nasion, powinna wybrać ten produkt, który oferuje je całe. Wtedy mieli się je dopiero przed spożyciem, co nie tylko pomaga skorzystać z ochronnego działania ostropestu, ale również z zawartych w tej roślinie kwasów omega. W tej formie można spożywać ostropest jako dodatek do zupy czy sałatki. W ten sposób najlepiej można uzupełnić niedobory, także jeśli chodzi o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. W przypadku już zmielonych nasion olej zazwyczaj jest już odsączony, dlatego nie można liczyć na to, że może pomóc w uzupełnieniu niedoborów tych składników. Oprócz zakupu nasion możliwe jest również nabycie produktu w tabletkach, który często oprócz zmielonych nasion ostropestu zawiera wyciąg z tej rośliny. Olej z ostropestu również jest niezwykle cenny i pomaga w przypadku zmian skórnych. W tym celu można również stosować kąpiel z dodatkiem tego oleju lub wywaru z ostropestu. Olej z ostropestu można stosować również do olejowania włosów, zwłaszcza jeśli są one przesuszone.

Kiedy warto stosować ostropest?

Ostropest plamisty jest wskazany, jak już wyżej wspomniano, w przypadku schorzeń wątroby. Jego właściwości sprawiają, że komórki wątroby są bardziej odporne na działanie toksyn, dzięki czemu mogą się szybciej regenerować. Dzieje się tak dlatego, ponieważ sylimaryna zawarta w ostropeście zapobiega wnikaniu toksycznych substancji do wnętrza komórek. Tę właściwość warto wykorzystać również w przypadku stosowania diety odchudzającej. Podczas tego okresu spalany jest tłuszcz z komórek tłuszczowych, który często zawiera także toksyny. Aby wspomóc wątrobę w ich usuwaniu, warto stosować właśnie nasiona ostropestu. Nawet jeśli dieta odchudzająca nie jest stosowana, warto jest zdecydować się na zażywanie ostropestu w przypadku, gdy pojawiają się takie objawy jak zmniejszenie odporności organizmu czy ciągłe przemęczenie. Może to bowiem wskazywać na konieczność oczyszczenia organizmu z toksycznych substancji, z którymi wiele osób styka się na co dzień.

Dodaj komentarz