Poznaj właściwości ciecierzycy

                 Ciecierzyca jest rośliną strączkową. To odmiana grochu włoskiego, zwana jest potocznie cieciorką. Posiada ona liczne właściwości zdrowotne. Przede wszystkim, roślina ta posiada bardzo duże ilości białka. W 100 gramach ugotowanej ciecierzycy znajduje się aż 8,86 gramów białka. Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia polecają łączenie ciecierzycy z produktami zbożowymi, na przykład z kaszą lub ryżem, w celu dostarczenia wszystkich potrzebnych składników. Według lekarzy oraz dietetyków, w diecie dorosłej osoby, połowę dziennej ilości białka powinny stanowić białka zwierzęce, natomiast drugą połowę białka pochodzące z produktów roślinnych. Jednak niektórzy ludzie, nie zjadają mięsa, gdyż są wegetarianinami. Z tego względu, powinny te osoby zjadać dużo białka w produktach roślinnych, na przykład w postaci ugotowanej cieciorki. W ten sposób, uzupełnią niedobory białka.

Ciecierzyca, a składniki odżywcze

                 Ciecierzyca również jest bogatym źródłem błonnika. Warto wiedzieć, iż w 100 gramach ugotowanej cieciorki znajduje się aż 7,6 gramów błonnika. Jest to bardzo duża ilość. Błonnik, a dokładnie jego frakcja nierozpuszczalna, po dostaniu się do organizmu człowieka, wchłania wodę w jelitach oraz zwiększa objętość stolca, co wpływa bardzo dobrze wpływa na perystaltykę jelit oraz na prawidłowe wypróżnienie. Cieciorka zapobiega zaparciom, sprzyja odchudzaniu, obniża cholesterol oraz ciśnienie krwi. Zdecydowanie, warto włączyć tą roślinę do swojego menu. Warto również wiedzieć, iż roślina ta uważana jest nawet za afrodyzjak. Ciecierzyca jest rośliną wolną od glutenu, dzięki czemu, z powodzeniem może być stosowana na diecie bezglutenowej.

W jaki sposób przyrządzić ciecierzycę?

            Cieciorka, z racji, iż jest rośliną strączkową, powinna być namoczona przed rozpoczęciem przygotowania z niej posiłku. Najlepiej, namoczyć cieciorkę na około 12 godzin przed gotowaniem. Dzięki temu, będzie ona daniem bardziej lekkostrawnym. Samo gotowanie cieciorki powinno zająć od około półtorej do dwóch godzin. W trakcie gotowania, warto zmienić wodę, przynajmniej 2 razy, w celu pozbycia się szkodliwych substancji oraz zanieczyszczeń. Podczas gotowania warto dodać przyprawy ułatwiające trawienie roślin strączkowych. Dobrze sprawdzi się w tym miejscu na przykład: imbir, kurkuma, kolendra, gałka muszkatołowa, kminek oraz majeranek. Dodatkowo, przyprawy te nadadzą ciekawego posmaku cieciorce. Taka ugotowana ciecierzyca, może być bazą do wykonania wielu przepysznych i zdrowych dań. Wspaniale sprawdza się przy zrobieniu z niej na przykład: kremu, kotletów wegańskich, humusu, zupy, pasty czy nawet sałatki. Możliwości jest tyle, ile pomysłów. W każdym wydaniu, smakuje ona wyjątkowo oraz wybornie.

Dodaj komentarz